Kilka pierwszych dni po przybyciu szczenięcia do Państwa domu należy przeznaczyć na aklimatyzację.
W miarę możliwości prosimy ograniczać kontakt z innymi psami, butami itp.
W tym czasie podajemy pokarm, który szczenię otrzymywało wcześniej /należy o niego zapytać poprzedniego opiekuna szczenięcia/hodowcę. Jeśli zmieniamy karmę, należy to robić stopniowo.
Leki do ODROBACZENIA podajemy min. 2 razy.
Szczenię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i później w odstępach min. dwutygodniowych przed następnymi.
Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w lecznicy i podać samodzielnie. Należy jednak znać wagę zwierzęcia.
W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów pozostawiając próbkę kału w lecznicy (kał zbieramy z trzech kolejnych dni po kawałku i tak przygotowaną próbkę dostarczamy do przychodni).
Prosimy, aby przynosząc nieszczepione szczenięta do lecznicy, nie pozwalali Państwo im na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.
SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu zwierzęcia.
Pierwszą szczepionkę można podać w wieku 6 tygodni /NobiVac Puppy DP; nosówka, parwowiroza/, następne szczepionki podawane są najczęściej w wieku 8-9 tygodni /przeciwko nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie/ i 11-12 tygodni /powtórzenie w/w/.
Powyższy schemat należy oczywiście omówić z lekarzem, być może ulegnie zmianie w przypadku Państwa podopiecznego.
Szczepionka przeciwko wściekliźnie podawana jest dopiero po zakończeniu innych szczepień i odrobaczania, zazwyczaj w 4-5 miesiącu życia.
Kolejne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie wykonywane są po roku.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.
W zasadzie szczenię może WYJŚĆ na zewnątrz dopiero po zakończeniu wszystkich szczepień w wieku 11-12 tygodni.
Jeśli mają Państwo ogrodzony, zabezpieczony teren, można je tam wypuszczać wcześniej.
Zalecane jest wynoszenie go wcześniej na rękach na dwór; szczenięta w tym okresie bardzo intensywnie się uczą.
Sposób ŻYWIENIA szczenięcia zależy od Państwa wyboru. Najprostsze i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla szczeniąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki /niekiedy szczenięta ras dużych i olbrzymich wymagają jeszcze dodatków w formie tabletek lub proszku, specjalnie przeznaczonego dla /.
Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem. Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego np. Salvical. Zawsze dobrze jest podawać szczenięciu pokarm urozmaicony, dodawać do karmy ser biały, owoce, warzywa, jogurty naturalne, kefiry.
KĄPIELE należy wykonywać tylko, kiedy są one konieczne. Podczas kąpieli niszczymy naturalną, ochronną warstwę lipidową skóry psa.
Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do
czyszczenia uszu /np. Otosol, Otifree, Epi-Otic/.
W okresie występowania KLESZCZY dobrze jest stosować preparaty zabezpieczające /np. Frontline, Advantix/ lub specjalne obroże /np. Preventic, Kiltix/.
Preparaty te zabezpieczaj zazwyczaj też przed pchłami.
STERYLIZACJĘ suczki można przeprowadzić jeszcze przed pierwszą cieczką;
Zabieg wykonany w tym czasie redukuje niemalże do minimum ryzyko wystąpienia później u suki nowotworów gruczołu mlekowego.
Z medycznego punktu widzenia wykonanie WCZESNEJ STERYLIZACJI nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji. Praktykowana jest także sterylizacja suk w wieku późniejszym.
Możliwe jest stosowanie PREPARATÓW ANTYKONCEPCYJNYCH zapobiegających występowaniu cieczki, jednak ich stosowanie pociąga za sobą pewne ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego. Dlatego zalecamy raczej sterylizację suk.
Zalecamy wszczepianie szczeniętom MIKROCZIPÓW IDENTYFIKACYJNYCH, których numer wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych. W razie zagubienia się psa, łatwo będzie znalazcy odnaleźć Państwa.
Poza tym czytelne/trwałe oznakowanie psa jest warunkiem swobodnego podróżowania z czworonogiem po Europie.