Opieka nad zwierzęciem starszym

Jako odpowiedzialni właściciele zwierzęcia, powinniśmy w okresie, kiedy zauważamy powolne starzenie się jego organizmu, rozpocząć cykl kontrolnych, regularnych wizyt u weterynarza. Pierwsza wizyta powinna opierać się na pełnej diagnostyce czworonoga, jeśli pupil jest zdrowy, to najlepiej zrobić badania poszerzone przy okazji rutynowej kontroli czy szczepień, jednak gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy udajmy się do weterynarza natychmiast.

Wizyta u lekarza weterynarii opierać się na szeregu różnych badań. Jeśli zauważamy zmiany w zachowaniu zwierzęcia, należy powiadomić o tym weterynarza prowadzącego; jeśli nie ma znaczących zmian w zachowaniu, wystarczy zdać relację z codziennych zachowań pupila, jego sposobu odżywiania itp. Dobrze jest poprosić o pełen zestaw badań osłuchowych klatki piersiowej i serca, dotykowych żołądka, ale również badania oczu, przegląd uszu, sprawdzenie gruczołu prostaty u psa i gruczołów sutkowych u suki czy kotki, a także dotykowego przeglądu kości i stawów. Niezbędne jest oczywiście również zważenie zwierzęcia, aby mieć pojęcie o tym, jakie są jego wahania wagi przy następnych wizytach. Dobrze jest również poprosić, aby weterynarz pobrał czworonogowi krew w celu zrobienia morfologii i biochemii krwi, a także należy dostarczyć świeżą próbkę moczu – wszystkie te badania są o tyle istotne, że można dzięki nim wyśledzić choroby czy zmiany chorobowe w organizmie psa, a przede wszystkim sprawdzić pracę takich narządów, jak nerki, wątroba i wszelkie gruczoły dokrewne. Warto też postarać się, aby czworonogowi zrobiony został rentgen klatki piersiowej. Wszystkie te badania to podstawa do stwierdzenia, czy nasz zwierzak, wchodząc w okres starości, nadal ma dobry stan zdrowia i czy nie wymaga leczenia, a wystarczy mu sama profilaktyka.

Jeśli po otrzymaniu wyników zostaną stwierdzone odstępstwa od normy, lekarz weterynarii zaleci nam zrobienie dodatkowych badań – dobrze jest nie szczędzić na nie pieniędzy, jako że mogą one znacznie przedłużyć, a nawet uratować życie naszego pupila. W zależności od tego, które wyniki będą nieprawidłowe, mogą zostać zlecone różne badania – najczęstszymi w tym przypadku są zwykle USG jamy brzusznej, EKG serca czy rozszerzone badania krwi. W przypadku, kiedy stwierdzone zostaną dolegliwości skórne, zostanie dodatkowo pobrana zeskrobina oraz zrobiony posiew.

Po odpowiednim zdiagnozowaniu choroby oraz po zastosowaniu skutecznego leczenia, a także w przypadku, kiedy czworonóg ma wszystkie badania w normie, można przejść do zabiegów profilaktycznych, takich jak odrobaczanie, odpchlenie (jeśli jest taka potrzeba), a także rokroczna szczepionka przeciw wściekliźnie oraz nosówce.

Niezwykle ważna jest kontrola uzębienia psa oraz stanu jego jamy ustnej – musimy pamiętać o tym, że zwykle z zębów do krwioobiegu może przychodzić duża ilość bakterii, dlatego dbanie o zęby i zdrowie jamy ustnej psa jest podstawą. Dobrze jest przy okazji codziennej toalety sprawdzać stan uzębienia psa i jeśli pojawi się coś niepokojącego, od razu udać się na wizytę do weterynarza.

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide