Stany nagłe. Kilka wskazówek jak postępować w sytuacji zagrożenia życia Twojego pupila.

Stanem nagłym nazywamy sytuację szybkiego pogorszenia się stanu ogólnego. Warto jest wiedzieć co robić kiedy naszemu zwierzakowi potrzebna będzie pomoc. Właściciele zwierząt starszych, chorujących przewkle są zazwyczaj postawieni w stanie pełnej gotowości. Należy jednak pamiętać, że nawet u młodych, zdrowych zwierząt może dojść do sytuacji zagrożenia życia ( potrącenie, rozszerzenie żołądka, użądlenie ). Co wtedy robić ? jak się zachować ? Gdzie szukać pomocy ?

Po pierwsze :

– Jeśli jesteś pod opieką lecznicy, jedź do niej. Lekarze zajmujący się Twoim zwierzakiem znają go najlepiej, skróci to ilość zadawanych Tobie pytań, przyspieszy akcję reanimacyjną

– Jeśli Twoja lecznica jest daleko od miejsca zamieszkania, jedź do największej, najbliższej Tobie placówki. Jeśli wiesz, gdzie mieści się klinika 24h/d to jest Twój cel.

Po drugie :

– Daj znać lecznicy, że do nich jedziesz (lekarze i personel będą mogli przygotować się na przyjęcie Twojego zwierzęcia i przygotowanie odpowiedniego sprzętu oraz leków )

Jak powinien wyglądać telefon emergency ? :

Przedstaw się, podaj imię zwierzęcia ( jeśli jesteś klientem danej placówki, lekarze będą mogli sprawdzić na co choruje Twój podopieczny oraz jakie leki były przyjmowane w ostatnim czasie )

– Podaj rasę oraz wiek zwierzęcia

Określ w krótkich słowach co się dzieje ( ma duszność, wymiotuje, krwawi ( skąd ), stracił przytomność). Postaraj się aby komunikat był jak najkrótszy.

Kiedy zauważyłeś, że dzieje się coś złego, ile czasu trwa dany stan

Jeśli możesz – ZABIERZ ZE SOBĄ DOKUMENTACJĘ ZWIERZĘCIA ( szczególnie w przypadku, kiedy nie jesteś klientem danej placówki )

Recepcja lecznicy będzie starała się uzyskać wszelkie niezbędne informacje potrzebne lekarzowi. Telefon emergency powinien być zawsze krótki i zwięzły.

Na koniec najważniejsze.

Jeśli samopoczucie Twojego zwierzęcia zaniepokoiło Cię na tyle iż postanowiłeś skontaktować się z lecznicą warto jest aby lekarz obejrzał Twojego pupila jeszcze tego samego dnia. Nie zwlekaj. Reagując szybko zwiększasz szanse na uratowanie życia Twojemu członkowi rodziny!

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide