We speak English! Click for more information

W stale aktualizowanym na stronie grafiku znajdą Państwo informacje dotyczące godzin przyjęć lekarzy.
Wizyty umawiane są na konkretne godziny przez recepcję (telefonicznie) lub opcję zapisu online.

By skontaktować się z lekarzem prowadzącym prosimy o telefon do przychodni. Recepcja przekaże informację lekarzowi, który oddzwoni, o ile czas mu ta pozwoli. Istnieje także możliwość kontaktu mailowego. Zaznaczamy również, że lekarze konsultują jedynie pacjentów naszej lecznicy, omawiają z nimi bieżące badania.

W przypadkach stanów nagłych/zagrażających życiu prosimy o zaznaczenie tego w rozmowie z recepcjonistką.

Tuż obok naszej Przychodni znajduje się kawiarnia Karrot, która otwarta jest w godzinach popołudniowych – https://kawiarnia.karrot.pl/

Stanem nagłym nazywamy sytuację szybkiego pogorszenia się stanu ogólnego pacjenta. Warto jest wiedzieć co robić kiedy naszemu zwierzakowi potrzebna będzie pomoc. Należy pamiętać, że nawet u młodych, zdrowych zwierząt może dojść do sytuacji zagrożenia życia (potrącenie, rozszerzenie żołądka, użądlenie). Co wtedy robić? jak się zachować? Gdzie szukać pomocy?

Po pierwsze :

  • Jeśli jesteś pod opieką lecznicy, jedź do niej. Lekarze zajmujący się Twoim zwierzakiem znają go najlepiej, skróci to ilość zadawanych Tobie pytań, przyspieszy akcję reanimacyjną
  • Jeśli Twoja lecznica jest daleko od miejsca zamieszkania, jedź do największej, najbliższej Tobie placówki. Jeśli wiesz, gdzie mieści się klinika 24h/d to jest Twój cel.

Po drugie :

  • Daj znać lecznicy, że do nich jedziesz (lekarze i personel będą mogli przygotować się na przyjęcie Twojego zwierzęcia i przygotowanie odpowiedniego sprzętu oraz leków)

Jak powinien wyglądać telefon emergency? :

  • Przedstaw się, podaj imię zwierzęcia (jeśli jesteś klientem danej placówki, lekarze będą mogli sprawdzić na co choruje Twój podopieczny oraz jakie leki były przyjmowane w ostatnim czasie)
  • Podaj rasę oraz wiek zwierzęcia
  • Określ w krótkich słowach co się dzieje (ma duszność, wymiotuje, krwawi (skąd), stracił przytomność). Postaraj się aby komunikat był jak najkrótszy.
  • Kiedy zauważyłeś, że dzieje się coś złego, ile czasu trwa dany stan
  • Jeśli możesz – ZABIERZ ZE SOBĄ DOKUMENTACJĘ ZWIERZĘCIA (szczególnie w przypadku, kiedy nie jesteś klientem danej placówki)

Recepcja lecznicy będzie starała się uzyskać wszelkie niezbędne informacje potrzebne lekarzowi. Telefon emergency powinien być zawsze krótki i zwięzły.

Na koniec najważniejsze.

Jeśli samopoczucie Twojego zwierzęcia zaniepokoiło Cię na tyle iż postanowiłeś skontaktować się z lecznicą warto jest aby lekarz obejrzał Twojego pupila jeszcze tego samego dnia. Nie zwlekaj. Reagując szybko zwiększasz szanse na uratowanie życia Twojemu członkowi rodziny!

Procedury chirurgiczne a także niekiedy badania diagnostyczne, muszą być wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Kładziemy szczególny nacisk na odpowiednie przygotowanie pacjenta i dostosowanie postępowania anestezjologicznego oraz przeciwbólowego zgodnie z najnowszymi wytycznymi AAHP/AAFP (The American Hospital Association / The American Association of Feline Practitioners) oraz WSAVA (The World Small Animal Veterinary Association). Zwiększamy tym samym bezpieczeństwo naszych pacjentów. 

Przed skierowaniem na znieczulenie ogólne, każdorazowo przeprowadzane jest badanie kliniczne pacjenta z zebraniem pełnego wywiadu dotyczącego min. alergii, przebytych wcześniej chorób czy przyjmowanych aktualnie leków. Standardem jest wykonywanie badania krwi odpowiadającego potrzebom pacjenta oraz planowanej procedurze. Jeśli jest to wymagane, kierujemy pacjenta także na badania dodatkowe takie tak USG, badanie kardiologiczne, RTG czy tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny. 

Przed zabiegiem operacyjnym (znieczuleniem ogólnym/sedacją) najczęściej prosimy o:

Wykonanie:

  • badania KRWI – szczególnie u zwierząt powyżej 7 roku życia lub wykazujących jakiekolwiek oznaki choroby (ocena morfologii krwi obwodowej, liczby pytek krwi, stężenia glukozy i białka całkowitego, wydolności nerek i wątroby). W przypadku pacjentów starszych lub przed zabiegami, które tego wymagają, lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak: poziom hormonów tarczycy, jonogram, badanie czynników krzepliwości krwi i inne.
  • badania ogólnego moczu lub rozszerzonego o badanie stosunku białko/kreatynina
  • badania kardiologicznego (EKG), szczególnie u zwierząt powyżej 7 roku życia lub przy jakichkolwiek objawach chorobowych, ew. badania echokardiograficznego, w przypadkach bardziej nasilonych problemów kardiologicznych lub psów dużych/olbrzymich czy kotów ze skłonnościami do kardiomiopatii. Wykonuje je dr n. wet. Anna Dziekan po wcześniejszym umówieniu w recepcji,
  • badania RTG klatki piersiowej, jeśli usuwana ma być zmiana o charakterze nowotworowym, lub istnieje inne wskazanie do wykonania tego badania 

Badania należy wykonać nie wcześniej niż tydzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym, aby nie straciły na aktualności a ich wyniki omówić z lekarzem prowadzącym, co najmniej dzień przed umówionym terminem zabiegu.

Prosimy także o:

  • zgłoszenie lekarzowi znanych Państwu problemów zdrowotnych występujących u Państwa zwierzęcia (alergie, problemy dotyczące układu kostno – stawowego, choroby genetyczne). Jeśli przed zabiegiem pojawiły się problemy z przyjmowaniem pokarmu, może być wymagane specjalne przygotowanie pacjenta do zabiegu (w szczególności kotów) i wdrożenie indywidualnego postępowania dietetycznego, dokarmiania czy kroplówek. 
  • informację o wcześniej przeprowadzonych zabiegach operacyjnych i znieczuleniach ogólnych oraz ich przebiegu, ewentualnych komplikacji, stwierdzonej wrażliwości na leki
  • zwróceniu szczególnej uwagi na cechy nietolerancji wysiłkowej/szybkiego męczenia się i kaszlu u Państwa zwierzęcia
  • przygotowanie dokumentacji medycznej pacjenta i zabranie jej ze sobą w dniu zabiegu do wglądu anestezjologa. W przypadku istotnych z punktu planowania zabiegu badań dodatkowych takich jak badanie tomograficzne, rezonans magnetyczny, prosimy o zabranie ich ze sobą na nośniku pamięci (płyta CD, pamięć USB)

Bezpośrednio przed zabiegiem:

  • Głodówka zwierzęcia przed zabiegiem powinna być indywidualnie dostosowana do jego wieku, rasy i gatunku oraz planowanego zabiegu. Upewnij się u swojego lekarza prowadzącego, jaki typ głodówki jest najbardziej właściwy dla Twojego zwierzęcia (FAQ głodówka przed zabiegiem)
  • Jeśli nie otrzymałeś innych zaleceń, zazwyczaj polecamy odstawienie wody na godzinę przed zabiegiem.
  • Jeśli Twoje zwierzę otrzymuje na stałe leki, skonsultuj z lekarzem prowadzącym, które z nich powinien przyjąć w dniu zabiegu a które odstawić.

W dniu zabiegu zapraszamy z pacjentem o wcześniej ustalonej godzinie wraz z jego posłaniem lub innymi znanymi mu przedmiotami (ulubiona zabawka, kocyk). Na ogół dzwonimy do opiekunów, kiedy zwierzę zaczyna wybudzać się ze znieczulenia ogólnego. Kwestię odbioru omawiamy przy przyjęciu na zabieg. Pacjenci wydawani są do domu po pełnym wybudzeniu z znieczulenia ogólnego. Przy odbiorze otrzymają Państwo od nas zalecenia pooperacyjne na piśmie. Jeśli istnieje taka potrzeba wysyłamy je również na adres mailowy i omawiamy telefonicznie przed pojawieniem się w Przychodni po odbiór zwierzęcia.

Jeśli nie ma lekarskich przeciwwskazań pacjent powinien być na czczo (minimum 8-10 godzin). Wskazane jest by pobierał wodę.

Dwa dni przed umówionym badaniem pacjentowi podawać należy preparaty, które zmniejszają ilość gazu w jelitach. O sposobie ich podania poinformuje Państwa lekarz prowadzący.

Pacjent nie powinien oddawać moczu przez przynajmniej 2 godziny przed badaniem. Pozwala to na ocenę pęcherza moczowego oraz ułatwia obrazowanie narządów sąsiednio położonych jak chociażby macica.

Badanie usg jamy brzusznej nie powinno być poprzedzone badaniem kontrastowym przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego czy wykonaniem lewatywy.

Więcej szczegółów dotyczących przygotowania Państwa pupila do badania USG z pewnością otrzymają Państwo od pracowników Przychodni Weterynaryjnej “Białobrzeska”.

Pobieranie krwi do badań morfologicznych, przyjmowanie moczu :

poniedziałek-piątek 8.00-19.00
sobota-niedziela 10.00-14.00

Pobieranie krwi do badań biochemicznych:
cały czas w godzinach pracy lecznicy

Posiadamy wirówkę – surowica zostaje odwirowana i zamrożona, dzięki temu badanie takiej krwi następnego dnia nie traci na wiarygodności.

Podstawowe badanie morfologiczne krwi (bez rozmazu):
możemy wykonać zawsze na miejscu w lecznicy w ciąu 10 minut

Posiadamy półautomat hematologiczny.

Zwierzę powinno być na czczo przed badaniem krwi (szczególnie biochemicznym) minimum 8 godzin.

Kilka pierwszych dni po przybyciu szczenięcia do Państwa domu należy przeznaczyć na aklimatyzację.

W miarę możliwości prosimy ograniczać kontakt z innymi psami, butami itp.
W tym czasie podajemy pokarm, który szczenię otrzymywało wcześniej /należy o niego zapytać poprzedniego opiekuna szczenięcia/hodowcę. Jeśli zmieniamy karmę, należy to robić stopniowo.

Leki do ODROBACZENIA podajemy min. 2 razy.
Szczenię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i później w odstępach min. dwutygodniowych przed następnymi.
Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w lecznicy i podać samodzielnie. Należy jednak znać wagę zwierzęcia.
W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów pozostawiając próbkę kału w lecznicy (kał zbieramy z trzech kolejnych dni po kawałku i tak przygotowaną próbkę dostarczamy do przychodni).

Prosimy, aby przynosząc nieszczepione szczenięta do lecznicy, nie pozwalali Państwo im na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.

SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu zwierzęcia.
Pierwszą szczepionkę można podać w wieku 6 tygodni /NobiVac Puppy DP; nosówka, parwowiroza/, następne szczepionki podawane są najczęściej w wieku 8-9 tygodni /przeciwko nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie/ i 11-12 tygodni /powtórzenie w/w/.
Powyższy schemat należy oczywiście omówić z lekarzem, być może ulegnie zmianie w przypadku Państwa podopiecznego.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie podawana jest dopiero po zakończeniu innych szczepień i odrobaczania, zazwyczaj w 4-5 miesiącu życia.

Kolejne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie wykonywane są po roku.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.

W zasadzie szczenię może WYJŚĆ na zewnątrz dopiero po zakończeniu wszystkich szczepień w wieku 11-12 tygodni.
Jeśli mają Państwo ogrodzony, zabezpieczony teren, można je tam wypuszczać wcześniej.
Zalecane jest wynoszenie go wcześniej na rękach na dwór; szczenięta w tym okresie bardzo intensywnie się uczą.

Sposób ŻYWIENIA szczenięcia zależy od Państwa wyboru. Najprostsze i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla szczeniąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki /niekiedy szczenięta ras dużych i olbrzymich wymagają jeszcze dodatków w formie tabletek lub proszku, specjalnie przeznaczonego dla /.

Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem. Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego np. Salvical. Zawsze dobrze jest podawać szczenięciu pokarm urozmaicony, dodawać do karmy ser biały, owoce, warzywa, jogurty naturalne, kefiry.

KĄPIELE należy wykonywać tylko, kiedy są one konieczne. Podczas kąpieli niszczymy naturalną, ochronną warstwę lipidową skóry psa.

Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do
czyszczenia uszu /np. Otosol, Otifree, Epi-Otic/.

W okresie występowania KLESZCZY dobrze jest stosować preparaty zabezpieczające /np. Frontline, Advantix/ lub specjalne obroże /np. Preventic, Kiltix/.
Preparaty te zabezpieczaj zazwyczaj też przed pchłami.

STERYLIZACJĘ suczki można przeprowadzić jeszcze przed pierwszą cieczką;
Zabieg wykonany w tym czasie redukuje niemalże do minimum ryzyko wystąpienia później u suki nowotworów gruczołu mlekowego.
Z medycznego punktu widzenia wykonanie WCZESNEJ STERYLIZACJI nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji. Praktykowana jest także sterylizacja suk w wieku późniejszym.

Możliwe jest stosowanie PREPARATÓW ANTYKONCEPCYJNYCH zapobiegających występowaniu cieczki, jednak ich stosowanie pociąga za sobą pewne ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego. Dlatego zalecamy raczej sterylizację suk.

Zalecamy wszczepianie szczeniętom MIKROCZIPÓW IDENTYFIKACYJNYCH, których numer wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych. W razie zagubienia się psa, łatwo będzie znalazcy odnaleźć Państwa.
Poza tym czytelne/trwałe oznakowanie psa jest warunkiem swobodnego podróżowania z czworonogiem po Europie.

Kilka pierwszych dni kociaka po przybyciu do Pastwa domu przeznaczonych jest na aklimatyzację.

W tym czasie podajemy jedzenie, które kocię otrzymywało wcześniej /należy o nie zapytać poprzedniego właściciela/. Jeżeli zmieniamy karm, należy to robić stopniowo.

ODROBACZENIE podajemy min. 2 razy /zazwyczaj więcej/.
Kocię powinno zostać odrobaczone przed pierwszym szczepieniem i później w odstępach minimum dwutygodniowych przed następnymi.
Lek do odrobaczenia mogą Państwo kupić w lecznicy /trzeba znać wagę malucha/ i podać sami.
W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów pozostawiając próbkę kału w lecznicy.
W późniejszym wieku należy podawać leki do odrobaczenia co pół roku, niekiedy częściej /zarobaczenie, kobieta w ciąży, małe dzieci w domu/.

Prosimy, aby przynosząc kocię do lecznicy, nie pozwalali mu Państwo na dotykanie czegokolwiek, nie stawiali na podłodze.

SZCZEPIENIA należy wykonywać po uprzednim odrobaczeniu.
Pierwszą szczepionkę można podać w wieku 8-9 tygodni /przeciwko panleukopenii, katarowi kociemu, ew. chlamydiozie/, najczęściej jednak podaje się ja nieco później.
Staramy się, aby ostatnia szczepionka została podana kotu w wieku co najmniej 16 tygodni.
Powyższy schemat należy oczywiście omówić z lekarzem, być może ulegnie zmianie w przypadku Państwa podopiecznego/podopiecznej.
Ewentualna szczepionka przeciwko wściekliźnie podawana jest dopiero po zakończeniu innych szczepień i odrobaczania.

Kolejna szczepionka przeciwko chorobom zakaźnym powtarzana jest zazwyczaj po roku, a następna już co 2-3 lata.

Szczepionkę przeciwko BIAŁACZCE ZAKAŹNEJ kotów podajemy tylko kotom z grupy ryzyka /wychodzące, żyjące z kotem zarażonym wirusem białaczki/.
Jeśli Państwa kocię jest niewiadomego pochodzenia/z ulicy, zalecamy wykonanie testu na obecność wirusa białaczki kotów /z krwi; wynik w ciągu 15 min./.
Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy będą Państwo łączyli takiego kota z innymi kotami.

Przy łączeniu dwóch kotów relacje pomiędzy nimi ustalą one same po pewnym czasie; na początku mogą zdarzać się scysje.
Z własnego, bogatego doświadczenia wiemy, że to bardziej straszenie się wzajemnie. Kotom bardzo dobrze robi towarzystwo innego kota.

Dla każdego kota należy przeznaczyć osobną kuwetę ustawioną w cichym, spokojnym miejscu i wypełnioną żwirkiem.

Sposób ŻYWIENIA kocięcia zależy od Państwa wyboru. Najprostsze, najbardziej odpowiednie i w gruncie rzeczy najtańsze jest żywienie karmami przeznaczonymi dla kociąt. Zapewnią one wszystkie niezbędne składniki.
Kilka takich karm znajdą Państwo w regałach w poczekalni. Rodzaj karmy dobrze jest omówić z lekarzem.
Jeśli podają Państwo pokarm przygotowywany w domu, wymaga to zazwyczaj dodatku preparatu mineralno-witaminowego.
Zawsze dobrze jest podawać kociętom pokarm urozmaicony.

Podawanie mleka krowiego może wywoływać biegunki,
próby jego wprowadzania muszą być ostrożne.

KĄPIELE należy wykonywać tylko wtedy, kiedy są konieczne. Koty zazwyczaj bardzo dbają o swoje futro.

Zalecane jest kontrolowanie CZYSTOŚCI USZU co kilka-kilkanaście dni i czyszczenie ich, o ile to konieczne, wacikami nasączonymi preparatami do
czyszczenia uszu /np. Otosol, Otifree, Epi-Otic/.

STERYLIZACJĘ kotki/KASTRACJĘ kota można przeprowadzić po uzyskaniu przez nie dojrzałości fizycznej.
Obecnie istnieje tendencja do wykonywania wczesnej sterylizacji/kastracji, nawet w wieku 5-6 miesięcy.
Z medycznego punktu widzenia takie postępowanie nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, a pozwala na wyeliminowanie ryzyka niechcianej ciąży i redukuje niemalże do minimum ryzyko wystąpienia u kotki nowotworów gruczołu mlekowego.

Istnieje możliwość podawania kotce leków antykoncepcyjnych /w postaci zastrzyków lub tabletek/ w celu niedopuszczania do występowania zachowań płciowych /ruja, posikiwanie, hałas/. Jednak takie postępowanie pociąga za sobą ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego, dlatego POLECAMY RACZEJ STERYLIZACJĘ KOTKI.

Prosimy o kupienie dla kota KLATKI transportowej otwieranej od góry/ ze zdejmowanym dachem. Umożliwi ona bezpieczny transport Państwa zwierzęcia.
Nie polecamy klatek wiklinowych.

W oknach Państwa mieszkania należy zamontować SIATKI, aby zwierzę nie wypadło/zgubiło się.
W oknach uchylnych kot może się zaklinować, prosimy nie pozostawiać ich uchylonych przed wyjściem z domu.

Zalecamy wszczepienie kocięciu mikroczipa identyfikacyjnego podskórnie.
W razie zagubienia się kota, po odczytaniu numeru czipa znalazca kota będzie mógł się z Państwem skontaktować. Numer czipa wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej bazy danych.

Kociąt poszczególnych ras mogą dotyczyć jeszcze szczególne zalecenia /np. badania w kierunku kardiomiopatii u maine coon, wielotorbielowatości nerek u kotów perskich i egzotycznych itd/.

Należy pamiętać, iż właściciel jest odpowiedzialny za swoje zwierzęta, powinien więc zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych pupila. Wówczas trzeba niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza weterynarii.

Jednak, gdy nic niepokojącego nie dzieje się z naszym podopiecznym należy pamiętać również o zapewnieniu mu odpowiedniej opieki, która polega na:

  • odpowiednim żywieniu zwierzęcia;
  • corocznym szczepieniu przeciwko wściekliźnie;
  • odrobaczaniu czworonoga co 3-6 miesięcy;
  • zaszczepieniu przeciwko groźnym chorobom zakaźnym;
  • stosowaniu preparatów przeciwko pchłom i kleszczom;
  • zbadaniu krwi raz w roku;
  • toalecie oczu i uszu;
  • kontrolowaniu stanu uzębienia;
  • zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu;
  • w razie potrzeby na regularnym obcinaniu pazurów oraz oczyszczaniu zatok okołoodbytowych.

Jako odpowiedzialni właściciele zwierzęcia, powinniśmy w okresie, kiedy zauważamy powolne starzenie się jego organizmu, rozpocząć cykl kontrolnych, regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Pełen przegląd można wykonać przy okazji rutynowej kontroli czy szczepień, jednak gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy udajmy się do weterynarza natychmiast.
Ponadto u zwierząt starszych niezwykle ważna jest kontrola uzębienia psa oraz stanu jego jamy ustnej . Zakażenia tkanek przyzębia mogą być źródłem infekcji dla całego organizmu, dlatego dbanie o zęby i zdrowie jamy ustnej psa jest podstawą. Dobrze jest przy okazji codziennej toalety sprawdzać stan uzębienia psa i jeśli pojawi się coś niepokojącego, od razu udać się na wizytę do weterynarza.

Sterylizacja polega na ubezpłodnieniu zwierząt. Może być przeprowadzona farmakologicznie (przez podawanie środków hormonalnych) lub chirurgicznie (przez podwiązanie albo przecięcie nasieniowodów lub jajowodów, przez całkowite usunięcie macicy i przydatków w przypadku samic, bądź jąder w przypadku samców).

Sterylizacja farmakologiczna suk i kotek niesie za sobą zwiększenie ryzyka wystąpienia ropomacicza, guzów sutków i narządów rozrodczych.

Sterylizacja chirurgiczna całkowicie niweluje wystąpienie, groźnego dla zdrowia zwierzęcia, ropomacicza, a wcześnie przeprowadzona zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów sutków. U samców zabieg ten ogranicza ryzyko wystąpienia raka jąder i prostaty.

Sterylizacja samic wykonywana jest, jak każdy inny zabieg chirurgiczny pod pełną narkozą, po otworzeniu jamy brzusznej usuwa się macicę, jajowody oraz jajniki. Następnie powłoki jamy brzusznej zszywa się i zakłada się odpowiedni kubrak pooperacyjny lub kołnierz, co ma zapobiec rozlizywaniu rany przez zwierzaka.

Kastracja samców jest znacznie prostszym zabiegiem, ponieważ worek moszonowy z jądrami znajduje się na zewnątrz ciała. Podczas zabiegu chirurg przecina worek mosznocy, podwiązuje nasieniowody i wycina jądra, następnie spowrotem zszywa mosznę.

Zaleca się, by samce kotów kastrowane były w wieku 6-8 miesięcy, a psów 7-12 miesięcy (nie dotyczy to zwierząt lękowych). Kotki i suki powinno sterylizować się jeszcze przed pierwszą cieczką, czy rują.

Należy pamiętać, że przed zabiegiem sterylizacji chirurgicznej trzeba przeprowadzić szereg badań dla czworonoga, by zniwelować do minimum zagrożenia związane z narkozą.

Obecnie zabranie ze sobą zwierzęcia domowego w podróż pomiędzy krajami UE nie nastręcza większych trudności. W większości krajów obowiązują zharmonizowane przepisy UE dotyczące kotów, psów i fretek. 

Najnowsze zasady dotyczące przemieszczania się ze zwierzętami domowymi znajdują się na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe—podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi